Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Banner-med-neutru


Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

+2
Cristi Danilet
Fanuta Lisman
6 participanți

In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Ian 21, 2010 10:09 am

Da, cu siguranta.
Asa cum prevede Legea 192/2006 (cu modificari), partile pot incheia un acord prin mediere in orice faza a procesului civil.
Cum executarea silita este una din fazele procesului civil, inseamna ca este posibil ca partile sa ajunga la o intelegere reciproc avantajoasa privind executarea silita.
De aceasta data, obiectul medierii va fi diferit.
Creditorul (cel caruia ii suntem datori) are tot interesul sa fie "platit". Pentru aceasta, chiar daca a trecut la executare silita, el este de foarte multe ori dispus sa stea la masa negocierii cu debitorul sau (cel indatorat) insa, daca se ajunge in aceasta faza, pentru noi mediatorii este un semn al faptului ca au aparut probleme in comunicare intre creditor si cel obligat.
Pentru reluarea dialogului, spre folosul ambelor parti, poate fi utila procedura medierii.
Astfel, se evita cheltuielile cu executarea (pe care le suporta debitorul), se pastreaza bunele relatii intre parti si, de ce nu, un partener loial pentru alte afaceri.
Care sunt aspectele ce pot fi avute in vedere la mediere?
1. Suspendarea, chiar intreruperea executarii silite.
2. Reesalonarea datoriilor.
3. Se poate realiza o compensatie.
4. Se pot gasi solutii specifice acestei faze.
Cum vi se pare?


Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Joi Ian 21, 2010 10:12 am, editata de 1 ori (Motiv : executare silita, mediere, procedura amiabila)
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty medierea in faza executarii

Mesaj Scris de Cristi Danilet Sam Feb 06, 2010 9:22 am

Deşi legea nu se ocupă şi de acest aspect, este evident că nimic nu împiedică părţile să încheie un acord de mediere şi ulterior unei proceduri judiciare, adică în faza de executare silită a unei hotărâri judecătoreşti. Această mediere se bazează pe principiul disponibilităţii părţilor care caracterizează procesul civil şi care este aplicabil inclusiv în faza de executare silită.

Cristi Danilet

Data de inscriere : 06/02/2010
Localizare : Oradea

http://cristidanilet.wordpress.com

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Sustin medierea

Mesaj Scris de gabriel dan cristea Mier Oct 06, 2010 1:30 am

Sunt cazuri cand debitorul nu are nimic de executat !
Partile merita sa apeleze la mediere.
Creditorul vrea banii si debitorul va trebui sa negocieze cu acesta suma , timpul in care va trebui sa-i returneze si poate chiar compensatii.
Am intalnit de mult un prieten care a dat cu imprumutat o suma de bani unui cunoscut, imprumutul fiind semnat in fata unui notar. Debitorul si-a garantat imprumutul cu apartamentul.
Suma imprumutata reprezenta 10% din valoarea apartamentului.
In timp debitorul nu a reusit sa plateasca datoria si creditorul l-a dat pe mana executorului. Apartamentul a fost scos la licitatie, a cumparat cineva si debitorul a trebuit sa fie evacuat...
Toata povestea a durat 2 ani si toata lumea a avut de pierdut...
Concluzia este ca medierea rezolva multe probleme.

gabriel dan cristea

Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty raspuns la mediere

Mesaj Scris de emihai Lun Noi 29, 2010 3:50 am

Foarte bun articolul. Stiati de ? E site cu anunturi cu executari silite .

emihai
Vizitator


Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de icc Lun Aug 22, 2011 4:36 am

Am urmatoarea problema: acum 5 ani am dat fratelui meu o scrisoare de salariu, in baza caruia el a facut un leasing pentru o masina. Eu nu am vazut niciodata contractul (nici nu am dat vreo procura), nu am utilizat niciodata bunul. La un moment dat, leasing-ul nu s-a mai platit iar masina fost luata. Pentru debitul ramas, s-a facut un acord de plata. Care nu a fost respectat. Acum s-a trimis notificare de executare silita. Cum pot eu sa il oblig pe fratele meu sa plateasca?

icc

Data de inscriere : 22/08/2011

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de romulus Vin Mar 22, 2013 5:44 am

Buna ziua, nu stiu daca ma puteti ajuta sau daca e locul potrivit unde pun intrebarea ... as dori sa stiu daca se poate care ar fi urmatorul pas in cazul meu avand in vedere ca medierea a avut loc, ne-am inteles, am stins conflictul doar ca partea cealalta a incalcat o clauza care era trecuta in contractul de mediere fapt ce atrage asupra lui raspunderea de a plati o suma x de bani

romulus

Data de inscriere : 22/03/2013

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Mar 22, 2013 7:43 am

In masura in care acordul de mediere a fost incuviintat de instanta, acesta devine executoriu si poate fi pus in executare, fara nicio alta formalitate.

Totusi, chiar si in aceasta etapa, puteti incerca solutionarea amiabila. Inclusiv in etapa de executare silita se poate finaliza amiabil.

Va doresc bafta multa!
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de romulus Vin Mar 22, 2013 7:49 am

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Inca sunt in faza in care am constatat doar ca la cateva zile de la mediere aceasta clauza de care va spuneam a fost incalcata de fapt nu s-au luat masurile care consider ca trebuiau luate incepand cu prima zi dupa mediere pentru a nu se incalca clauza mentionata in contractul de mediere(foarte posibil fara rea credinta din partea celeilalte parti sau in necunostinta de cauza). Nu am ajuns la instanta si nici nu intentionez atata timp cat aceasta clauza va fi respectata.

romulus

Data de inscriere : 22/03/2013

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Mar 22, 2013 5:50 pm

Incercati, prin comunicare, sa va clarificati.
Succes in continuare!
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de carsto Sam Dec 07, 2013 11:35 pm

O zi buna tuturor!
Am o intrebare la o mediere pe timpul executarii silite.
In urma restantelor la plata ratelor unui credit, banca a facut cerere catre un birou de executori judecatoresti in vederea declansarii procedurii de executare silita a clientului. A fost emisa in acest sens o hotarare judecatoreasca, in momentul de fata ramasa definitiva.
Debitorul a solicitat o mediere cu banca creditoare. Banca a raspuns pozitiv la invitatie si chiar isi arata disponibilitatea si identificarea unei solutii.
Intrebarea mea este urmatoarea:
In ce conditii poate fi incheiat un acord intre banca si client, care sa nu contravina hotarariri judecatoresti? Legea permite un acord si pe timpul executarii silite.
Am auzit multe opinii, unele total contradictorii.
Personal, gandesc la un acord care sa reevalueze conditiile executarii silite, luand in considerare hotararea instantei. In sensul ca altfel de acord nu ar putea fi incuvintat de instanta.
Multumesc! Orice parere o primesc ca bine venita!

carsto

Data de inscriere : 13/11/2009
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Dum Dec 29, 2013 9:28 am

Instanta, prin hotararea respectiva, incuviinteaza executarea silita. Cata vreme legea (L. 192/2006) permite medierea si in timpul executarii silite, o intelegere a partilor nu inseamna ca nesocoteste o hotarare judecatoreasca. Intelegerea partilor intrerupe executarea silita.

In ipoteza in care exista un conflict ce a fost dedus judecatii si ca urmare se da o hotararea judecatoreasca, inclusiv in aceasta etapa se poate face mediere insa de aceasta data partile vor tine cont de drepturile dobandite prin hotararea instantei.
Am dezvoltat subiectul in lucrarea: „Medierea in procesul civil”
pe care o gasiti la Editura Universitara.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere? Empty Re: Poate fi intrerupta executarea silita prin mediere?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum