Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Partaj prin mediere Banner-med-neutru


Partaj prin mediere Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Partaj prin mediere

5 participanți

In jos

Partaj prin mediere Empty Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Ian 14, 2010 10:45 am

Moşteneşte omul ceva şi, în loc să se bucure de moştenire, constată că are probleme: fie cu un frate/soră fie cu un văr sau cu o altă rudă. Trebuie să împartă însă defunctul nu a lăsat lucrurile tocmai clare.
Atunci, ce-i de făcut?
Dacă reuşeşti să te înţelegi cu toţi, mergi la notar, dacă nu, mergi în instanţă.
Până mai deunăzi, era chiar mai "rentabil" să apelezi la instanţă.

Acum, există o a treia soluţie. Este mai puţin costisitoare din punct de vedere financiar şi, una peste alta, ai toate şansele să nu rămâi duşman pe viaţă cu fratele/sora sau ruda cu care trebuie să împarţi beneficiile moştenirii.

Cum vi se pare?


Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Joi Ian 14, 2010 10:48 am, editata de 1 ori (Motiv : mediere, partaj, moştenire, succesiuni)
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Muresan Felicia Dum Ian 24, 2010 3:15 am

Fanuta Lisman a scris:Moşteneşte omul ceva şi, în loc să se bucure de moştenire, constată că are probleme: fie cu un frate/soră fie cu un văr sau cu o altă rudă. Trebuie să împartă însă defunctul nu a lăsat lucrurile tocmai clare.
Atunci, ce-i de făcut?
Dacă reuşeşti să te înţelegi cu toţi, mergi la notar, dacă nu, mergi în instanţă.
Până mai deunăzi, era chiar mai "rentabil" să apelezi la instanţă.

Acum, există o a treia soluţie. Este mai puţin costisitoare din punct de vedere financiar şi, una peste alta, ai toate şansele să nu rămâi duşman pe viaţă cu fratele/sora sau ruda cu care trebuie să împarţi beneficiile moştenirii.

Cum vi se pare?
Embarassed Eu fac parte dintre cei care ar prefera medierea.Pacat ca nu erati de "serviciu"cu 3 ani in urma.Am avut parte de o portie buna de o asa zisa mostenire care nu putea fi impartita.Da,cred ca ideea va prinde repede si bine,daca nu trebuie sa stam zile intregi prin salile de tribunal,cu multe amanari etc. Smile

Muresan Felicia

Data de inscriere : 23/01/2010
Varsta : 63
Localizare : Suceava

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Dum Ian 31, 2010 7:37 pm

A evita stresul si pierderea timpului in instanta, sunt doar cateva dintre avantajele medierii.
Daca partile, neintelegandu-se cu privire la mostenire, ajung in instanta, pentru ca sunt nemultumiti de modul in care vor imparti mostenirea, dupa proces s-ar putea sa ramana tot atat de nemultumiti si suparati unii pe ceilalti.

La mediere, ei vor reusi sa comunice intre ei cu ajutorul mediatorului, ei vor fi cei ce hotarasc in fina si au si foarte mari sanse sa mearga sa faca raposatului o pomeneala unde pun capat discutiilor dintre ei.

Daca s-ar cunoaste toate acestea, cu siguranta oamenii vor apela la mediere.

De asemenea, urmata o anumita procedura (cu ajutorul avocatului) avem sanse sa economisim si bani.

Pare frumos, nu? Question
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de martupilani Mier Mar 02, 2011 2:25 am

Să înțeleg că se pot face partajarea bunurilor prin procesul de mediere? fără ajutorul unui act eliberat de către un notar? doar un acord si un proces de mediere si prezentat unei instatnte care să ia act de intelegerea convenită?

martupilani

Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mier Mar 09, 2011 9:14 pm

Da, se poate, insa nu-i chiar atat de simplu. Sunt necesari anumiti pasi.
Pentru asta, trebuie sa consultati un avocat sau un mediator.

Chiar am un astfel de caz in derulare, succesiunea aflandu-se deja pe rolul instantei de judecata.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Irinukl Mier Oct 19, 2011 5:37 am

Buna ziua! Mama mea este implicata intr-un proces de succesiune, s-a facut o expertiza si o impartire de un expert desemnat de tribunal, si urma ca pana astazi sa se depuna contestatiile de cei care nu sunt de acord cu impartirea. Nu s-a depus nimic. Insa mama trebuie sa plateasa 4000 pentru a se finaliza procesul. Am inteles ca daca s-ar apela la un mediator, se pot recupera acesti bani. Mama are avocat. Cam cat ar costa? Pt. ca mama mea a platit pana acum tot ce inseamna taxe si alte plati aferente. Va multumesc!

Irinukl

Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mier Oct 19, 2011 5:47 am

Buna seara,

Intradevar. Daca se va stinge litigiul prin mediere, vor fi restituite taxele de timbru.
Pentru asta, doamna trebuie sa se prezinte la un mediator sa-i explice situatia ca atare si sa vedeti care ar fi pasii de urmat. Impreuna cu mediatorul puteti stabili si onorariul, prin intelegere, in functie de activitate.

Va doresc succes.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de diana-mihaela mihaila Lun Sept 22, 2014 11:49 pm

buna ziua.tatal meu este decedat,iar mama in viata!acestia au mai fost casatoriti o data,in urma marijelor ramanand din partea tatalui o fata,iar din partea mamei o fata si un baiat.acum eu cu mama dorim sa facem succesiunea,chemand-o pe fata tatalui la notar.avem un apartament la tara.as dori sa stiu cam ce valoare ar avea acesta pt a sti ce valoare de bani i se cuvine,
tinand cont k nu dispune de apa!multumim

diana-mihaela mihaila

Data de inscriere : 22/09/2014

Sus In jos

Partaj prin mediere Empty Re: Partaj prin mediere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum