Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei promovare mediere Banner-med-neutru


Idei promovare mediere Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Idei promovare mediere

4 participanți

In jos

Idei promovare mediere Empty Idei promovare mediere

Mesaj Scris de sah 2009 Mier Ian 27, 2010 7:20 am

Tabloul mediatorilor judeteni......Tabloul mediatorilor judeteni


Ultima editare efectuata de catre Dediu Nicolae in Vin Mar 12, 2010 8:49 pm, editata de 1 ori
sah 2009
sah 2009

Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 49

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Ian 29, 2010 9:25 pm

Colega, fa-ne si un rezumat a ceea ce spune d/nul Ionescu Adrian.

Il invitam si pe dumnealui sa ni se alature.

Numai bune!
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de sah 2009 Sam Ian 30, 2010 12:28 am

Este foarte mult de scris si comentat.....de aceea am postat o scurtatura.....doritorii pot accesa dand Click aici


Ultima editare efectuata de catre Dediu Nicolae in Vin Mar 12, 2010 8:50 pm, editata de 1 ori
sah 2009
sah 2009

Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 49

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mar Feb 02, 2010 11:13 am

Voi relata eu cele sugerate de dl mediator Ionescu Adrian pe Jurnalul medierea.

1. O adaugare la lege (la art 6 mai exact). "In conditiile cand acestea nu se inteleg asupra desemnarii mediatorului/mediatorilor, instanta va desemna din oficiu un mediator aflat pe tablorul mediatorilor."
2. puterea de titlu executoriu a acordului de mediere.

Ca titlu executoriu, propun sa lasam discutia pentru un subiect distinct.

Privitor la pct. 1, daca partile nu se inteleg asupra desemnarii mediatorului, judecatorul va desemna din oficiu un mediator. Cum? Incalcand vointa partilor?

Refuzul mai multor mediatori duce implicit la refuzul de a parcurge medierea. Daca aceasta este vointa partilor iar legea nu prevede ca medierea este obligatorie, este dreptul oricui sa refuze medierea sau mediatorul.

Pentru ca medierea sa devina obligatorie, ar trebui sa fie inteleasa o anumita distinctie intre procedura in sine de mediere si acordul de mediere sau finalitatea acestea. (http://forum.avocatimediatori.ro/instituia-medierii-f1/ar-putea-fi-prevazuta-medierea-ca-obliagtorie-t64.htm#135).

Poate fi prevazuta ca obligatorie doar procedura medierii. Prin faptul ca judectorul ar putea desemna un medietor din oficiu, nu inseamna ca si medierea ar deveni obligatorie.
Smile


Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Mier Feb 03, 2010 7:28 am, editata de 1 ori (Motiv : mediere obligatorie, acord de mediere, procedura medierii)
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de martupilani Mier Mar 02, 2011 1:25 am

v- fi vreodata profesia de mediator profitabila? se v-a merita investitia in cursuri ? v-a putea fi obligatorie mediere in anumite cauze ? va rog cine stie mai bine sa imi raspunda

martupilani

Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de martupilani Mier Mar 02, 2011 1:31 am

Cum poate avea un mediator acces la cauzele penale inainte de a se înainta dosarul spre parchet sau sau instantă? ce conflicte pot apărea între avocații care sunt mediatori dar nu sunt activi si mediatorii activi?

martupilani

Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Mar 04, 2011 5:25 pm

Privitor la cauzele penale, cred ca trebuiesc stabilite contacte cu sectiile de politie care pot indruma oamenii catre mediere.

In ce priveste conflictele dintre avocatii care sunt si mediatori,, dar inactivi ca mediatori, si mediatorii activi, nu vad de ce ar fi un conflict? Care sa fie sursa?

Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de martupilani Dum Mar 06, 2011 10:23 pm

cum poate un mediator autorizat in Romania sa profeseze in Germania sau Austria ? si in ce conditii? ce fel de documente le trebuiesc din partea Consiliului de Mediere? va multumesc anticipat

martupilani

Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de Lucian FRATES Mier Apr 23, 2014 3:06 am

Buna ziua,
In primul rand felicit initiatorii acestui forum si el in sine este un instrument de promovare a Profesiei de MEDIATOR si a mediatorilor in acelasi timp.
Legat de Intrebarea: "V-a fi vreodata profesia de mediator profitabila" raspunsul ar trebui sa fie:
R: Tine de fiecare si ma refer ca si profesia de mediator este la fel ca oricare alta si conteaza masura in care te implici.
Personal cred ca merita si poate aduce satisfactii profesionale, dar este necesar sa fie tratata ca atare profesia de mediator.
Ma refer la faptul ca deocamdata criteriul activarii este un curs si un examen dar pana la urma piata decide.
Este necesar multa munca de documentare, un minim de expertiza intr-un domeniu care sa permita sa fie punctul de plecare.
La inceput este firesc poate sa cunosti toata formularistica dar NU sunt clienti. Daca ne permitem sa ne realizam un site acest lucru ajuta dar nu este indeajuns, FORUMurile sunt o alternativa reala la a va face cunoscuti. Campaniile de email de asemenea ajuta mult, dar in final tot efortul personal conteaza. Multe telefoane date, prezentari realizate, contacte, discutii, informari si incetul cu incetul lucrurile incep sa capete contur.
Legat de "conflicte" de gen avocat-mediator, notar-mediator sau avocati & mediatori ele sincer NU exista sau nu ar trebui sa va faceti griji. singura grija ar trebui sa fie in sine Procesul de MEDIERE, si profesionalismul nostru.
Opinie personala: MERITA din toate punctele de vedere

Lucian FRATES

Data de inscriere : 23/04/2014
Varsta : 49
Localizare : Brasov, Str. I.L.Caragiale, Nr. 6B

http://www.frates.ro

Sus In jos

Idei promovare mediere Empty Re: Idei promovare mediere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum