Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Informare mediere Banner-med-neutru


Informare mediere Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Informare mediere

3 participanți

In jos

Informare mediere Empty Informare mediere

Mesaj Scris de Alina777 Joi Apr 10, 2014 7:02 pm

Buna ziua,

Am si eu niste nelamuriri referitoare la mediere. Am o neintelegere cu o firma de constructii (referitoare la vicii ascunse apartament). Am initiat procedura de mediere, administratorul firmei a venit la mediere, s-au semnat toate actele necesare, nu s-a ajuns la o intelegere, s-a semnat procesul verbal, insa in toate actele administratorul firmei doar a semnat, nu a pus si stampila, pt ca nu o avea. este valabil procesul verbal (si restul actelor)? adica este valabil in fata instantei de judecata? pt ca, avand in vedere esuarea medierii asta urmeaza sa fac.
La sedinta de mediere a participat din partea firmei doar administratorul, in timp ce eu am fost insotita de un prieten. In toate actele am fost trecuta doar eu (eu singura sunt partea implicata), nu si prietenul meu, care nu a semnat niciun act. Intrebarea mea este daca era obligatoriu sa fie trecut si el si sa semneze, sau numai la cererea expresa a celeilalte parti, care nu si-a exprimat o asemenea dorinta?
Intr-un final, as dori sa stiu, daca ma poate lamuri cineva, daca procesul verbal de esuare a medierii semnat in conditiile de mai sus este valabil in instanta? adica pt a dovedi ca s-a incercat medierea in conditiile legii si ma pot adresa instantei de judecata.
Multumesc anticipat.

Alina777

Data de inscriere : 10/04/2014

Sus In jos

Informare mediere Empty Re: Informare mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Apr 11, 2014 8:54 am

Fiind un document eliberat de mediator prin care acesta constata "esuarea" medierii, cum spuneti, instanta da valoare continutului certificate astfel de mediator. Ca atare, nu cred ca veti intampina problem, cu atat mai mult cu cat dumneavoastra ati facut o incercare reala de solutionare a situatiei si nu v-ati rezumat numai la etapa de informare.

In opinia mea, nu aveti de ce sa va faceti griji din aceasta perspectiva.
In ce priveste restul aspectelor sesizate, probabil ca era bine ca mediatorul sa fie ceva mai diligent Smile
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Informare mediere Empty Re: Informare mediere

Mesaj Scris de Lucian FRATES Mier Apr 23, 2014 2:47 am

Legalitatea doumentelor semnate in cadrul medierii este 100% chiar daca nu a stampilat sub rezerva ca mediatorul a verificat daca persoana respectiva a fost mandata sa reprezinte societatea (procura, DECIZIE interna societate, etc...) Eu personal, mai ales in disputele care au ca obiect sume mari, peste 10 000 RON solicit o serie de documente care sa ateste calitatea de reprezentant legal in cadrul medierii. Daca in STATutul societatii persoana de fata este numit ca administrator poate prezenta minim o delegatie sau procura pentru credibilitate si legalitate.
D-na LISMAN a precizat corect ca tine de diligenta mediatorului de a face acest demers.
Legat de folosirea stampilei, in general, NU mai este element de legalitate dublarea semnaturii cu stampila ci este suficient probarea calitatii de reprezentant legal si semnatura. In rest NU ar trebui sa aveti probleme.

Lucian FRATES

Data de inscriere : 23/04/2014
Varsta : 49
Localizare : Brasov, Str. I.L.Caragiale, Nr. 6B

http://www.frates.ro

Sus In jos

Informare mediere Empty Re: Informare mediere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum