Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Banner-med-neutru


proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

3 participanți

In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de cornelia_le Vin Noi 15, 2013 9:00 am

Buna!
De curand mi s-a ivit o situatie la care nu-i gasesc solutia. Poate ma ajutati voi, sa gasesc o solutie legala.
Pe scurt: Am inceput procedura de mediere intre doua parti in ceea ce priveste un litigiu, procedura in urma careia partile nu au ajuns la nici o intelegere amiabila.In urma acestei proceduri, urma sa intocmesc un proces verbal de inchidere a procedurii de mediere (conform art. 57 din Legea Medierii) insa una dintre cele doua parti nu s-a mai prezentat sa semneze procesul verbal. Ce e de facut deoarece art. 57 prevede, in mod expres, ca procesul verbal de inchidere a procedurii de mediere sa fie semnat de ambele parti. Legea nu imi da nici o solutie referitoare la cazul in care una din parti nu imi semneaza acel proces verbal. Eu ce fac? Nu mai inchid procedura de mediere? Ce solutie imi dati? O solutie legala, cu temei de drept.

cornelia_le

Data de inscriere : 15/11/2013

Sus In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty Re: proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de zahion Sam Noi 16, 2013 1:58 am

Cauta partea respectiva si pune-o sa semneze acel proces vrebal. Suna-i, cauta-i, fa toate diligentele ca sa obtii acea semnatura.
Am o intrebare: in contractul tau de mediere ai prevazut situatia asta in vre-un articol? Eventual sa modifici acel contract, in asa fel ca pe viitor sa fie obligate partile sa semneze acel p.v.

zahion

Data de inscriere : 16/11/2013

Sus In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty Re: proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de cornelia_le Sam Noi 16, 2013 9:11 am

In acel contract nu am prevazuta o solutie pentru o situatie de acest gen. Insa acum nu stiu ce sa fac deoarece partea nu mai vine si nici nu am cum sa o oblig sa vina sa semneze procesul verbal. Nu stiu ce sa fac... Legea nu imi da nici o solutie...

cornelia_le

Data de inscriere : 15/11/2013

Sus In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty Re: proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de zahion Sam Noi 16, 2013 9:23 am

Ai nr. de telefon al partii respective? Apeleaza la intelegerea lor si explica-le ca TREBUIE sa semneze respectivul p.v. Discuta cu ei si explica-le ca procedura prevede aceasta incheiere, pentru a putea ei ulterior sa-si dispute conflictul in instanta...

zahion

Data de inscriere : 16/11/2013

Sus In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty Re: proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de cornelia_le Dum Noi 17, 2013 1:30 am

Am sunat de nenumarate ori si nu intelege ca trebuie sa semneze procesul-verbal. Pur si simplu nu am cum sa o fac sa semneze, din păcate.

cornelia_le

Data de inscriere : 15/11/2013

Sus In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty Re: proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Noi 21, 2013 6:35 am

In astfel de cazuri, solutia este sa atestati faptul ca, desi ati facut demersuri, una din parti nu s-a prezentat pentru semnarea procesului-verbal.

Legea prevede ca partile sunt obligate sa sa semneze insa nu prevede nicio sanctiune. Prin urmare, pr-vb va fi semnat doar de mediator si cealalta parte. Pentru lipsa de semnatura puteti intocmi n alt pr.vb de constatatare a lipsei semnaturii.

Desi legea tace, mediatorul trebuie sa inchida medierea, dupa ce a verificat vointa reala a partii care nu semneaza.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

proces verbal de inchidere a procedurii de mediere Empty Re: proces verbal de inchidere a procedurii de mediere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum