Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Refuz rambursare anticip credit fara comision Banner-med-neutru


Refuz rambursare anticip credit fara comision Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Refuz rambursare anticip credit fara comision

3 participanți

In jos

Refuz rambursare anticip credit fara comision Empty Refuz rambursare anticip credit fara comision

Mesaj Scris de cristiansorin Dum Iun 27, 2010 5:08 am

Banca la care eu am creditul ipotecar cu dobanda variabila mi-a refuzat luni 21 iunie rambursarea anticipata fara comision invocand articolul 95 aliniatul 1 din ordonanta numarul 50 din acest an. Ei sustin ca doar dupa semnarea actului aditional (pentru care au un termen de maxim 90 de zile) pot sa-mi faca rambursarea anticipata (partiala) fara comision. De asemenea ei interpreteaza ca doar creditele noi intra sub incidenta legii, cele vechi doar dupa semnarea actului aditional. Am facut plangere si raspunsul de la banca imi va veni in max 30 zile. Probabil vor taragana pana la maxim raspunsul.
ANPC spune sa astept raspunsul bancii dupa care sa ma duc cu plangerea la ei fiindca motivul invocat nu este legal.
1. Ma gandesc ca inclusiv avand o rezolutie de la ANPC banca poate sa nu o respecte (oare?).
2. As face si un memoriu la BNR. Ar avea sens un astfel de memoriu?
3. Ma gandesc sa ii actionez in instanta. Pot cere inclusiv despagubiri pentru tot timpul pierdut in acest sens?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

cristiansorin

Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Refuz rambursare anticip credit fara comision Empty Re: Refuz rambursare anticip credit fara comision

Mesaj Scris de smaranda Dum Iun 27, 2010 5:30 am

Raspunsul il cereti din partea mediatorilor? Ei nu va pot da asemenea raspunsuri, genul acesta de raspunsuri pe care-l cautati il pot da juristii sau avocatii... Mediatorul nu are decat legitimitatea de a va facilita rezolvarea pe cale amiabila a problemelor pe care le aveti cu banca( daca doriti poate fi si in prezenta unor avocati ), fara a da insa solutii legale, in conformitate cu legile existente la ora actuala in Romania, nici pt. d-voastra, nici pt. banca!

smaranda

Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Refuz rambursare anticip credit fara comision Empty Re: Refuz rambursare anticip credit fara comision

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Iul 15, 2010 9:41 pm

Desi a trecut ceva vreme de la mesajul dumneavoastra, voi incerca un raspuns.

Intr-adevar, la intrebarile dumneavoastra va poate raspunde un jurist.

ANPC, v-a dat sfatul corect. Este bine sa asteptati raspunsul bancii si abia apoi sa luati decizia corecta.

Din perspectiva medierii, aceasta ar putea fi o alternativa la instanta de judecata. Niciodata banca nu se va simti confortabil in instanta (datorita publicitatii negative ce-i poate dauna) astfel ca este posibil sa incercati pe cale amiabiala solutionarea conflictului. Daca nu veti reusi, putei apela la un mediator.

Chiar si la mediere p[uteti solicita rezolvarea problemei si eventual daune, din partea bancii. Le puteti rezolva prin negociere cu banca, in prezenta mediatorului care va fi impartial, neutru, echidistant, intre dumneavoastra si banca.

Acesta este modul in care va poate fi utila medierea.

Va uram succes.
Asteptam vesti. Inteleg ca se apropie termenul de 30 de zile in care banca trebuia sa va dea un raspuns.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Refuz rambursare anticip credit fara comision Empty Re: Refuz rambursare anticip credit fara comision

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum