Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mediatorul nu este un judecator Banner-med-neutru


Mediatorul nu este un judecator Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Mediatorul nu este un judecator

3 participanți

In jos

Mediatorul nu este un judecator Empty Mediatorul nu este un judecator

Mesaj Scris de sah 2009 Joi Mar 04, 2010 9:11 am

Multi dintre cei care au aflat despre profesia de mediator, spun despre mediator ca ar fi un “mic judecator” sau ca el ar fi “judecatorul ambulant”, avand in vedere ca medierea poate avea loc oriunde doresc partile.
Putem afirma fara sa gresim ca mediatorul zilelor noastre ar putea fi comparat cu “inteleptul satului” de acum cateva sute de ani...Mediatorul nu este un judecator
sah 2009
sah 2009

Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 49

Sus In jos

Mediatorul nu este un judecator Empty Re: Mediatorul nu este un judecator

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Mar 04, 2010 8:26 pm

Astazi, am facut si eu un comentariu pe Realitatea net, privitor la acest aspect.

O persoana, foarte dezamagita de rezultatul medierii, spunea:

Ma-m pacalit recent cu aceasta faimoasa mediere.Am apelat la un mediator cu o problema succesorala,deloc usoara.Mmediatorul era "varza" in speta trebuia sa efectueze niste calcule de stabilire a rezervei succesorale si de reductiune a unui testament la cotitatea disponibila..Am aflat ca nu este jurist ci inginer..Culmea este ca a si refuzat sa restituie"onorariul" desi nu a fost in stare sa rezolve problema,care am afl;at ca este dificila si pentru un jurist cu experienta...Legea trebuie revizuita ! Chiar nu pot rezolva orice fel de litigii !
BlacK/Realitatea.net

Regret daca dezamagesc pe cineva insa, mediatorul nu ia nici locul avocatului, nici al judecatorului. Nu el este cel ce gaseste solutii, nu el trebuie sa calculeze cote succesorale. Pentru acesasta avem la dispozitie cale notariala sau cea a justitiei. Nu mergem la mediator sa cerem dreptate!
Mediatorul are rolul de a ghida partile. Pentru aceasta, partile trebuie sa-si arate disponibilitatea de a gasi o solutie reciproc avantajoasa, o solutie care de multe ori nu coincide cu cea legala si care nemultumeste deseori.
Frumusetea mediarii sta tocmai in faptul ca partile gasesc solutia, mediatorul numai le ghideaza.

[b]Asteptam si opiniile dumneavoastra.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Mediatorul nu este un judecator Empty Re: Mediatorul nu este un judecator

Mesaj Scris de BIROU MEDIATOR GHIORGHIU Dum Apr 14, 2013 8:09 am

Dl. care crede ca a fost pacalit trebuia sa fie atent la informare, intrucat conform legii este gratuita si atunci nu mai era dezamagit ori pacalit.

BIROU MEDIATOR GHIORGHIU

Data de inscriere : 14/04/2013
Varsta : 56
Localizare : Galati

http://maricelghi68.wix.com/mediator-galati

Sus In jos

Mediatorul nu este un judecator Empty Re: Mediatorul nu este un judecator

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum