Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mediere de Divort Banner-med-neutru


Subiecte similare
Mediere de Divort Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Mediere de Divort

4 participanți

In jos

Mediere de Divort Empty Mediere de Divort

Mesaj Scris de dinugeorgeta Mar Feb 09, 2010 3:35 am

URMARE LA MEDIEREA DE DIVORT

Partile au fost la Judecatorie , unde D-na Judecator nu a putut sa ii dea un raspuns partii interesate drept pentru care a ramas sa ia legatura cu presedintele judecatoriei care nu a dorit sa ia in considerare acel Acord de Mediere si a dat termen pentru acest dosar de divort pe data de 11 mai.
Eu nu pot sa inteleg de ce sunt aceste neadvertente intre instante si intre judecatorii, nu pentru toata lumea este lege . Ce ma invatati sa fac?

dinugeorgeta

Data de inscriere : 06/02/2010
Varsta : 69
Localizare : ploiesti -prahova

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mar Feb 09, 2010 4:22 am

dinugeorgeta a scris:URMARE LA MEDIEREA DE DIVORT

Partile au fost la Judecatorie , unde D-na Judecator nu a putut sa ii dea un raspuns partii interesate drept pentru care a ramas sa ia legatura cu presedintele judecatoriei care nu a dorit sa ia in considerare acel Acord de Mediere si a dat termen pentru acest dosar de divort pe data de 11 mai.
Eu nu pot sa inteleg de ce sunt aceste neadvertente intre instante si intre judecatorii, nu pentru toata lumea este lege . Ce ma invatati sa fac?

Cu rabdare, se va rezolva.
Avem priuntre membri pe dl judecator Danilet, reprezentantul UNJR. Ii semnalez problema si sa speram ca lucrurile se vor rezolva in timp rezonabil. Smile
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Divort prin mediere

Mesaj Scris de dinugeorgeta Mar Feb 09, 2010 5:03 am

In Ploiesti suntem o Asociatie a Mediatorilor cu un numar destul de mare de mediatori care cred ca ar face treaba buna daca lucrurile ar intra pe un fagas bun.Marea majoritate am facut postuniversitar de mediere de 1 an dar cursul nu a fost autorizat de Consiliul de mediere si atunci a trebuit sa facem formare prin Edumonde.
Speram sa se rezolve , aceasta deoarece clientii care vin la mediere si intalnesc astfel de obstacole ,nu vor mai avea incredere in mediere daca tocmai de acolo de unde ar trebui sa vina rezolvarea problemelor nu se pica de acord cu noi, oamenilor le v-a fi teama ca nu-si vor rezolva problema prin mediere, si nu vor mai apela la aceasta forma de rezolvare a problemelor. Pana acum judecatorii se plangeau ca au f. multe dosare si ca sunt sufocati , acum cand se mai pot degreva de dosare nu vor sa o faca.

Dinu Georgeta Mediator Ploiesti

dinugeorgeta

Data de inscriere : 06/02/2010
Varsta : 69
Localizare : ploiesti -prahova

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Judecatorul amana, ce e de facut?

Mesaj Scris de Cristi Danilet Mar Feb 09, 2010 7:58 am

[quote="Fanuta Lisman"]
dinugeorgeta a scris:URMARE LA MEDIEREA DE DIVORT

Partile au fost la Judecatorie , unde D-na Judecator nu a putut sa ii dea un raspuns partii interesate drept pentru care a ramas sa ia legatura cu presedintele judecatoriei care nu a dorit sa ia in considerare acel Acord de Mediere si a dat termen pentru acest dosar de divort pe data de 11 mai.
Avem printre membri pe dl judecator Danilet, reprezentantul UNJR. Ii semnalez problema si sa speram ca lucrurile se vor rezolva in timp rezonabil. Smile

Situatia este putin neobisnuita pt judecatori care se confrunta pt prima data in viata lor cu aceasta situatie. Ghidul (http://cristidanilet.files.wordpress.com/2010/02/ghid-mediere-pt-magistrati-06-02-2009.pdf) meu a ajuns la judecatori vineri si in cursul acestei saptamani. Inca incercam sa facem legea aplicabila.
Nimic nu va impiedica sa mergeti la instanta, luati legatura cu judecatorul caruia sa ii duceti acordul de mediere cu toate actele anexate si intr-o zi-doua trebuie sa se rezolve.

Asadar, supunerea acordului spre incuviintare judecatorului nu tine de termenele de judecata. Si daca se respinge acordul, a doua zi se paote reveni cu el corectat.

Cristi Danilet

Data de inscriere : 06/02/2010
Localizare : Oradea

http://cristidanilet.wordpress.com

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mar Feb 09, 2010 8:10 am

Multumim de ajutor, domnule Danilet.
Inceputurile sunt grele pentru toti. Trebuie doar sa prindem curaj si sa ne ajutam reciproc.
Treptat, lucrurile vor intra pe fagasul lor normal. Smile
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Incredintare minori in cauzele de divort.

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Feb 26, 2010 9:10 pm

In cazul in care din casatoria sotilor care divorteaza au rezultat copii minori, parintii se pot intelege cu privire la incredintarea copiilor si la contributia fiecaruia la cheltuielile de intretinere a acestora. Dar aceasta invoiala va produce efecte numai daca a fost incuviintata de instanta judecatoreasca (art. 42 alin. 4 C. fam.).

Indiferent daca exista sau nu o intelegere intre parinti in privinta acestor aspecte, instanta este obligata sa decida, conform art. 42 din acelasi cod, odata cu pronuntarea divortului, caruia dintre parinti vor fi incredintati copiii minori (alin. 1) si totodata va stabili contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copiilor (alin. 3).

ACUM, Legea medierii vine sa redea parintilor dreptul de a decide ei cum vor creste in continuare copilul, la cine va locui, care este contributia fiecaruia dintre parinti, pastrand totodata bunele relatii intre ei, în apărarea interesului major al copilului!
flower

Amanunte puteti gasi si aici: >>>>


Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Vin Feb 26, 2010 9:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : incredintare minori, divort, mediere)
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de cordiana Mier Iun 22, 2011 5:10 am

Stimata d/na Fanuta Lisman , va urmaresc de mult timp postarile si am avut mult de invatat din tot ce ati scris. Marturisesc ca mi/a fost de mare folos modelul publicat de dv. privind contractul si acordul de mediere pentru divort si am realizat prima mea mediere cu succes ,partile obtinand deja si sentinta judecatoreasca . Se prefigureaza a doua mediere tot in materie de divort, din pacate/zic din pacate, pentru ca nu ma bucura aceste decizii de despartire , mai ales cand sunt si copii minori. Fara a dori sa fiu acuzata de avocatura clandestina, Doamne fereste, sotii mi/au cerut sa/i ajut si la intocmirea cererii de divort din culpa comuna. Problema care se pune este ca nu ar dori nici unul sa fie parat.Intrebarea este , in cazul divortului pe motive temeinice (exista copil minor , deci nu se pune problema unei actiuni de comun acord ) pot sa depuna actiunea semnata de ambii ?
Marturisesc ca sunt absolventa de drept, dar lucrez in administratie , si vorba aia...practica ne omoara!

cordiana

Data de inscriere : 11/06/2011
Varsta : 53
Localizare : bihor

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mier Iun 22, 2011 8:47 am

Ma bucur ca publicatiile mele au avut si un folos practic, nu doar unul teoretic.
Felicitari pentru prima mediere!

Inainte de a va raspunde, am o nelamurire: sa inteleg ca ati facut acordul de mediere inainte de a depune cererea de divort? Deoarece, de preferat ar fi, cand este vorba si de partaj, sa se incheie acordul ulterior depunerii cererii.

Cat priveste cererea, exista temei juridic pentru ca aceasta sa poata fi semnata de ambii soti: cererea prin acordul partilor. Nu se mai pune problema culpei si nici a calitatii de parat ori reclamant. Sotii doresc desfacerea amiabila a casatoriei, fara a mai produce dovezi privind culpa cuiva si nici u se face motivarea cererii.

Am avut cateva astfel de cazuri si ambii soti au semnat cererea. Chiar astazi m-a sunat o clienta si mi-a confirmat ca a urmat pasii pe care am indrumat-o sa-i faca si lucrurile s-au petrecut intocmai. Astfel, acum pot sa spun ca si la sectorul 3 s-a luat act de acord, la prima zi de infatisare si fara a se mai cere taxa de timbru de 3% pentru partaj. Clienta mea era bucuroasa astazi.

Daca mai sunt si alte detalii, putem schimba doua vorbe si la telefon.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de cordiana Mier Iun 22, 2011 9:06 am

va multumesc pentru promtitudinea raspunsului.
da , acordul de mediere e pe cale a se face inainte de a fi inregistrata cererea la instanta. Nu se pune problema partajului , pentru ca soti nu au bunuri imobile dobandite in comun si si/au exprimat dorinta de a nu supune partajului celelate "bunuri nesemnificative". au insa un copil minor si m-am gandit ca cerea de divort , prin acordul partilor nu opereaza aici .(amintiri din dr.familiei).

cordiana

Data de inscriere : 11/06/2011
Varsta : 53
Localizare : bihor

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mier Iun 22, 2011 9:14 am

Asa este, potrivit vechii legislatii, cand sunt copii minori, nu se putea efectua cererea prin acordul partilor. Insa, in prezent, este posibil. Partile trebuie totusi sa inteleaga faptul ca instanta are ultimul cuvant.

Bafta!!!
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Mediere de Divort Empty Re: Mediere de Divort

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum