Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Divorţ prin mediere Banner-med-neutru


Subiecte similare
Divorţ prin mediere Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Divorţ prin mediere

4 participanți

In jos

Divorţ prin mediere Empty Divorţ prin mediere

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Ian 14, 2010 10:30 am

Pot fi rezolvate prin mediere neîntelegerile dintre soti privind continuarea casatoriei, precum si alte neinţelegeri inerente unui astfel de eveniment mai puţin fericit în viaţa de familie.
Divorţul în sine poate constitui o trauma atât pentru copii cât şi pentru soţi, implicaţi direct în acţiunea de divorţ.
Pentru ca traumele să fie de o amploare ceva mai mică si pentru ca foştii soţi să poată conlucra în a-şi educa în continuare copiii, fără un stres suplimentar, odată decizia luată, este recomandat ca cei doi soţi să recurgă mai întâi la mediator.

Pe lângă faptul că se pot păstra relaţiile dintre soţi la un anumit nivel care să le permită o colaborare viitoare, mai putem vorbi şi de câteva avantaje de natură pecuniară. Costurile pot fi sensibil mai mici.

Ce alte beneficii credeţi că poate aduce o astfel de procedură amiabilă, în cazul divorţului, pentru minorii implicaţi? Dar pentru soţi?


Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Vin Ian 15, 2010 1:49 am, editata de 1 ori (Motiv : divort, mediere, impacare, solutionare amiabila, litigii, incredintare minori)
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Divorţ prin mediere Empty Re: Divorţ prin mediere

Mesaj Scris de MihaelaMocenco-Kamberian Vin Ian 15, 2010 1:16 am

Apreciez ca medierea este benefica atat pentru sotii aflati in divort cat si pentru copii si alti membrii ai familiei din urmatoarele motive: in primul rand se pastreaza caracterul confidential al divortului, atat sub aspectul motivelor de fapt ale divortului cat si cel al rezultatului acordului la care inteleg sa ajunga partile implicate.

Practica indelungata in instanta mi-a dovedit faptul ca "actorii" implicati intr-o procedura de divort, suporta destul de greu "atmosfera" publica a sedintelor de judecata, in care instanta, potrivit legii administreaza probele cu martori , audiaza partile in divort sau chiar minorii care sunt nevoiti sa opteze asupra parintelui cu care doresc sa ramana.

Pe de alta parte, medierea are un efect educativ si este mai putin traumatizanta, atat pentru parti cat si pentru apropiatii acestora , dar mai ales pentru copii , asupra carora parintii nu mai "transfera " din acumularea de resentimente, stres , frustrare si atitudine vindicativa.

Parcurgerea unei astfel de proceduri modeleaza si practic slefuieste intr-o maniera simpla, directa , nemijlocita si civilizata caracterele si personalitatea partilor aflate in divort dar si atitudinea si modul de abordare a problematicii divortului, sub toate aspectele: al partajului bunurilor , al cheltuielilor ce sunt implicate, al contributiei lunare cu caracter de pensie alimentara , al cresterii si educarii copilului - care in opinia mea ar trebui sa se realizeze in egala masura de catre parinti.

Prin urmare, medierea in divort are printre altele , un caracter confidential, educativ , echilibrat, civilizat si din aceasta perspectiva este benefica atat pentru parinti dar mai ales pentru copii.
MihaelaMocenco-Kamberian
MihaelaMocenco-Kamberian

Data de inscriere : 18/12/2009
Varsta : 56
Localizare : Constanta

Sus In jos

Divorţ prin mediere Empty Re: Divorţ prin mediere

Mesaj Scris de mediator74 Dum Mar 03, 2013 11:33 pm

Buna ziua,

S-a scris mult despre avantajele medierii ,dar convingerea mea este ca atata timp cat persoanele(justibiabilii) care ar trebui sa stie aceste lucruri, nu cunosc mecanismul simplu pe care l-ar putea accesa in rezolvarea situatiilor personale aparute,vor evita sa recurga cu incredere in acest sens.
Practica mi-a dovedit ca numai o discutie deschisa cu cei interesati poate elimina incertitudinea si poate conduce cu siguranta la o solutionare dorita de partile implicate, intr-o maniera civilizata, rapida si cu reducerea costurilor .
Cu precadere ,cei care au beneficiat de avantajele medierii stiu ca este un adevar in tot ce s-a scris , se scrie si se va scrie in acest sens.

Mult succes tuturor!


mediator74
mediator74

Data de inscriere : 16/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti

http://medierenarcisavilau.wordpress.com/

Sus In jos

Divorţ prin mediere Empty divort la mediator

Mesaj Scris de diana_g Lun Iul 08, 2013 8:03 am

Buna ziua,



Am sa intru direct in subiect,cred c-ar fi bine sa discutam la concret,tocmai m-am ''LOVIT" de o speta interesanta,m-au contactat 2 soti pentru desfacerea casatoriei,fara complicatii,nu minori,nu partaj,doar desfacere casatorie si reluare nume purtat anterior de catre sotie.Ce e interesant e ca au apelat la mediator din cauza costurilor,mai mici,in rest nu au cunostinta despre institutie.
Asa,acum vine intrebarea mea,daca e cineva dragut sa m-ajute,cum procedez la instanta sa mearga mai repede,oamenii n-au facut nimic in acest sens,se depune actiunea si dupa  aceea acordul cu procesul verbal,sau fac o cerere instantei sa ia act de hotararea partilor,cerere insotita de acord si proces-vb?!

diana_g

Data de inscriere : 08/07/2013
Varsta : 48

Sus In jos

Divorţ prin mediere Empty Re: Divorţ prin mediere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum