Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Banner-med-neutru


Subiecte similare
Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

3 participanți

In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mier Mar 09, 2011 6:01 am

Potrivit Legii medierii (L. 192/2006), dupa ce partile au depus acordul de mediere la instanta, aceasta ia act de acordul partilor si pronunta deîndata hotararea judecatoreasca.

Astfel, daca partile depun inainte de termen acordul de mediere, instanta va lua act de acordul partilor in camera de consiliu.

Acordul de mediere poate fi depus chiar si la termenul stabilit de istanta, situatie in care se ia act de acordul partilor si se pronunta solutia, in conformitate cu acordul de mediere.

O astfel de situatie am avut si eu, la Judecatoria sectorului 4.

Partile aveau termen de infatisare in data de 2 martie. In data de 1 martie, s-a incheiat acordul de mediere cu privire la partaj (partaj bunuri comune) iar a doua zi, la termen, partile s-au prezentat cu acordul de mediere. Instanta a luat act de acordul partilor si a incuviintat acordul de mediere, pronuntand hotararea judecatoreasca. A doua zi a si aparut, in sinteza, solutia data de instanta.

Solutie: „Admite cererea. Ia act de înţelegerea părţilor. Consfinţeşte acordul de mediere încheiat între părţi la data de 01.03.2011. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 02.03.2011”
Puteti vedea aici: Solutia

IMPORTANT: Publicat cu acordul clientilor!

Avand in vedere ca este un caz de partaj, partile ar fi trebuit sa plateasca celebra taxa de timbru de 3% din valoarea bunurilor. In cazul de fata, clientii mei nu au mai platit aceasta taxa de timbru.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mar Iun 07, 2011 7:44 pm

Exista deja o practica ainstantelor de a incuviinta acorduri de mediere, fie ele in cauze de divort cu cereri accesorii fie ulterior, cum este partajul, incredintarea minorilor, stabilirea programului de legaturi personale parinte-copil (programul de vizitare, dupa cum este mai bine cunoscut).
In fiecare dintre cazuri, cand partile ajung la un acord total, instanta dispune si restituirea taxei de timbru, la cererea partii interesate.
Mai mult, tot mai des se contureaza practica in sensul incuviintarii acordului de mediere fara ca instanta sa mai insiste pe achitarea in avans a taxei judiciare de timbru. Atentie insa, pentru aceasta, consultati in prealabil un mediator, pentru a indeplini toate conditiile, astfel incat demersul sa fie incununat de succes.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de cordiana Mar Aug 02, 2011 4:55 am

revin si eu cu drag pe acest forum dupa o scurta vacanta. si cum probabil multi sunteti in concedii va urez o frumoasa si reconfortanta vacanta.
daca mai are cineva chef si de o speta pe mediere eu as supune atentiei si sfatului dv. un caz.
partaj bunuri comune dupa pronuntarea divortului. pe langa bunuri imobile se gaseste si un autoturism luat pe credit bancar pe numele sotiei, dar masina se doreste sa ramana la sot. Daca sotul ar fi de acord cu o refinantare a creditului pe numele sau , cum s/ar putea finaliza aceasta in actul de mediere , odata cu partajul celorlalte bunuri sau astept refinantarea si apoi se face partajul?
astept cu interes pareri.

cordiana

Data de inscriere : 11/06/2011
Varsta : 53
Localizare : bihor

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Mar Aug 09, 2011 4:46 am

Bine ai revenit, draga cordiana!

Asa, printre zileel de concediu, incerc sa vin cu un raspuns.

Personal, am avut astfel de cazuri in mediere. De regula, facem intai acordul, mentionam noul proprietar si, pentru bancile au prevazut in contract ca inainte de orice schimbare este necesara consultarea bancii, mentionam in acordul de mediere faptul ca modificarile se vor face si cu consultarea bancii.
Sigur, dpdv juridic, transferul de proprietate se produce, problema ramana privitor la refinantare.

In mod normal, ar fi necesara consultarea bancii insa drumul este mai greu. De accea eu recurg la metoda de mai sus.
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de popa matei alexandru Vin Apr 20, 2012 7:06 pm

j

popa matei alexandru

Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de popa matei alexandru Vin Apr 20, 2012 7:15 pm

buna ziua, va rog daca imi puteti da si mie un sfat .......am trait in concubinaj cu o fata 5 ani , cu care am facut o casa a carui propietari nu sunt nici eu nici ea ci tatal ei care a zis ca ne da noua dreptul , precizez ca am scos personal pe numele meu bani din banca pt constructie si in mare parte am contribuit doar eu fata promatandumi ca ne casatorim..... dupa finalizarea lucrari fata nu a mai vrut sa se casatoreasca, si nici sa trecem casa pe noi despartindu-se de mine daca cineva ma poate indruma ce as putea sa fac daca as avea sanse sa recuperez ceva prin instanta si la ce lege pot soo reclam ?

popa matei alexandru

Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Vin Apr 20, 2012 9:01 pm

Buna ziua,

Intr-o astfel de situatie, nu aveti un drept de proprietate ci doar dreptul de a fi despagubit.
Puteti cere in instanta, daca aveti dovezi, dupa cum spuneti, sa vi se inapoieze sumele aferente insa drumul este lung.
O posibilitate ar fi sa apelati si la un mediator. N-ar fi rau daca veti cere cateva sfaturi juridice concrete unui avocat, prezentandu-i situatia exacta.


Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Mar Apr 24, 2012 10:55 pm, editata de 1 ori
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de popa matei alexandru Mar Apr 24, 2012 10:13 pm

va multumesc de sfaturi

popa matei alexandru

Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.  Empty Re: Partaj dupa divort. Actiune separata. Acord incuviintat de instanta.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum