Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Forum - Mediere si mediatori.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conditii generale ptr. a deveni mediator Banner-med-neutru


Conditii generale ptr. a deveni mediator Birou-11
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit


Conditii generale ptr. a deveni mediator

+2
Radu Girjoaba
Fanuta Lisman
6 participanți

In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de Fanuta Lisman Joi Feb 11, 2010 2:38 am

potrivit Legii 192/2006 cu modificarile ulterioare:
ART. 7
Poate fi mediator persoana care îndeplineste urmatoarele conditii:
a) are capacitate deplina de exercitiu;
b) are studii superioare;
c) …modificat… vezi mai jos.
d) este apta, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activitati;
e) se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savârsirea unei
infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
f) … …modificat… vezi mai jos.
g) a fost autorizata ca mediator, în conditiile prezentei legi.
Potrivit L. 370/2009
La articolul 7, partea introductivă şi literele c) şi f) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
„Art. 7 – Poate deveni mediator persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
c) are o vechime în muncă de cel puţin 3 ani;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, în condiţiile legii sau a unui program postuniversitar de nivel master în domeniu, acreditate conform legii şi avizate de Consiliul de mediere;”

Continutul legii il poti gasi aici: http://medierea.wordpress.com/legislatiemediere/
Fanuta Lisman
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Nelamurire

Mesaj Scris de Radu Girjoaba Joi Ian 27, 2011 1:04 am

Buna ziua.

Am o nelamurire in ce priveste art. 7 al Legii 192/2006, exact la literele modificate - c) si f). Daca ma puteti ajuta, va rog frumos!
- Vechimea in munca despre care se face vorbire la litera c) se refera la "vechimea totala in munca" sau la vechimea in domeniul studiilor? Sunt absolvent de facultate de Stiinte Juridice, vechimea totala in munca este de circa 15 ani, dar in functia de Consilier Juridic (in domeniul studiilor) am o vechime mai mica de 3 ani; adica doar 2 ani si cateva luni, deocamdata.
- Sunt si master in Stiinte Penale si nu stiu cum sa interpretez/inteleg litera f) a art. 7. Mai trebuie sau nu mai trebuie sa am absolvite si cursurile pentru formarea mediatorilor?

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a putea deveni mediator?

Va multumesc frumos.

Cu respect,
Radu Girjoaba

Radu Girjoaba

Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Re: Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de smaranda Joi Ian 27, 2011 2:30 am

Apreciez interesul pentru mediere, apreciez faptul ca aveti la baza Facultatea de Stiinte Juridice, ca profesati in domeniu, adica sunteti Consilier Juridic, dar cred ca pentru un om de specialitate notiunea de "vechime in munca" nu este tot una cu "vechimea in domeniul studiilor".
Mai ales ca, daca nu ati aflat pana acum, va pot spune eu, mediator poate fi si un inginer, si un istoric, si un psiholog, si un avocat, si un consilier juridic, si un profesor, mai pe scurt orice absolvent al unei institutii de invatamant superior. La cealalta intrebare, s-ar putea sa nu fi inteles eu bine, si daca este asa imi cer scuze anticipat, daca pentru d-voastra un master in Stiinte Penale sau Facultatea de Stiinte Juridice pe care ati absolvit-o este tot una cu medierea, asa cum este ea definita de Legea 192/2006, nu este un lucru chiar placut, mai ales ca sunteti un profesionist intr-ale legislatiei.
In conditiile mentionatei legi, care guverneaza aceasta frumoasa profesie, mediatorul nu da sfaturi, nici macar juridice, ci doar foloseste mijloace specifice acestei profesii, dar care nu au nici o legatura cu DREPTUL !!!!!
Iar ca sa deveniti mediator trebuie sa urmati cursurile pentru formarea mediatorilor, la o scoala acreditata de Consiliul de Mediere. Pe siteul Consiliului veti gasi un tabel cu acele scoli si aveti toata libertatea sa urmati la oricare dintre ele. Bafta multa !

smaranda

Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Re: Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de Radu Girjoaba Vin Ian 28, 2011 1:22 am

Multumesc frumos. Sa fie!

Radu Girjoaba

Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Re: Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de mitrea_mihaela Vin Mar 11, 2011 6:06 am

Buna ziua.As dori sa va intreb in ce masura conteaza absolvirea masteratului in medierea conflictelor la acreditarea mea ca mediator.Am licenta in adminstratie publica.Puteam sa ma inscriu direct la cursurile pentru atestat?Cursurile de master le am efectuat in cadrul universitatii "Titu Maiorescu" Bucuresti.

mitrea_mihaela

Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Re: Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de a.lazar Dum Sept 30, 2012 9:30 pm

Buna ziua. Sunt din RM, dar m-am mutat cu familia in Romania. La Chisinau am absolvit un curs de formare initiala a mediatorilor si am primit Atestat pentru desfasurarea activitatii de mediator, in baza Hotararii Consiliului de Mediere din RM, si Legitimatia de mediator. Oare as putea cumva echivala acestea in Romania pentru a putea practica profesia data sau trebuie neaparat sa fac cursuri de initiere si sa obtin autorizatia aici in Romania? Multumesc anticipat!

a.lazar

Data de inscriere : 30/09/2012

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Re: Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de ANCA-ELENA Joi Iun 06, 2013 9:29 am

Buna ziua,

As vrea sa stiu care este durata aproximativa de evaluare a unui dosar de autorizare ca mediator in regim simplu, respectiv in regim de urgenta. Multumesc mult

ANCA-ELENA

Data de inscriere : 06/06/2013

Sus In jos

Conditii generale ptr. a deveni mediator Empty Re: Conditii generale ptr. a deveni mediator

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum